Sekčov – Osvienčim – Krakov – Sekčov

Výlety organizované našou farnosťou sú veľmi obľúbené. Dokázal to aj plný zoznam na výlet do Poľska, kam sme vyštartovali v skorých ranných hodinách v sobotu 30. mája. Niektorí boli preto mierne unavení, no iní nabudení energiou z blížiaceho sa poznávania nových a zaujímavých miest. Našou prvou zastávkou bol koncentračný tábor v Osvienčime. Spoznali sme tam bližšie osudy ľudí poznačených nacistickým režimom. Prechádzka po barakoch, kde mnohí ľudia počas vojny zomreli nám pripomenula, že máme byť vďační za dar života a milosť žiť v mieri. Na niektorých miestach tábora priam tuhla krv v žilách, inde tento pocit nahradil smútok a neochota uveriť, že niekto je schopný takýchto činov.

Po prehliadke tábora sme sa autobusom presunuli do Krakova. Tam nám náš sprievodca – Slovák, dominikán brat Rafael, ktorý tam aktuálne študuje teológiu, ukázal nádherné zákutia, medzi nimi aj známu Wawelskú katedrálu. Práve v nej bolo korunovaných mnoho poľských kráľov. Pochovaných je tam tiež zopár svetoznámych osobností, ako aj slávny romantický klavírny virtuóz Frederyk Chopin. Výstupom na wawelskú vežu sme sa mohli pokochať najväčším zvonom v Poľsku, ale najmä krásou panorámy tohto starobylého kráľovského mesta.

Naše oči uzreli aj biskupský palác, kde ako biskup pôsobil aj Ján Pavol II. Našu prehliadku sme zakončili svätou omšou v kláštore dominikánov.

Domov sme sa po slnečnom dni vrátili plní dojmov a nových zážitkov. Dúfame, že sa naskytne príležitosť ešte na veľa takýchto zájazdov.

 

Za článok ďakujeme Petre Vaňovej 🙂

Za fotografie ďakujeme  učastníkom.

Fotky nájdete vo fotogalérii z aktuálneho roka.