SDM 2016 : Dni v diecézach

Skôr, ako sa v Krakowe začali Svetové dni mládeže, tak po celom Poľsku prebiehala príprava na tieto dni, tzv. Dni v diecézach (20.-24. júla 2016). Pár mladých z našej farnosti nezaváhalo a využilo aj túto možnosť ešte hlbšie sa pripraviť na Svetové dni mládeže a spoznať nových ľudí, oboznámiť sa s poľskými tradíciami, kultúrou a navštíviť mnohé významné pútnické miesta. V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsim priblížiť, ako sme tieto dni prežili my, Sekčovčania a ďalší pútnici z Košickej arcidiecézy a Rožňavskej diecézy.

Na začiatok musím spomenúť, že počas týchto dní sa každá diecéza v Poľsku pomenovala podľa nejakého biblického miesta. My sme prišli do diecézy Siedlce, ktorá sa na pár dní stala biblickým Jerichom. A prečo Jericho? Pretože práve v týchto miestach padli múry rozdelenia medzi kresťanmi a zrodila sa tu unitská cirkev, kde sa pravoslávni a katolíci rozhodli k návratu k jednote. Teraz však ale niečo k programu, ktorý si pre nás Siedlčania pripravili. Opísať všetko sa nedá, bolo toho veľmi veľa, no pokúsim priblížiť tie najkrajšie momenty.

Prvým bol hneď otvárací ceremoniál s názvom Jerišské fanfáry, v biskupskom meste Siedlce, kde sa stretlo mnoho národností a bola nám veľkolepým spôsobom odprezentovaná história viery v Poľsku. Počas tohto večera sme si pripomenuli všetky doterajšie Svetové dni mládeže aj s ich hymnami. Mali sme veľkú radosť, že môžeme na jednom mieste zdieľať svoju vieru s Afričanmi, Američanmi, Bielorusmi, Ukrajincami a mnohými ďalšími. V nasledujúci deň si pre nás miestni pripravili prehliadku najvýznamnejších miest v diecéze. Navštívili sme teda Kostomłoty – jedinú neounickú farnosť byzantsko-slovanského obradu na svete, kde nám o zrode unitskej cirkvi porozprával miestny kňaz – a  Pratulin, miesto, kde 13 odvážnych mužov, dnes blahoslavených, položilo život za obranu svojho kostola. Ďalší deň nášho pobytu nás čakal medzinárodný zápas v basketbale, kde sme Slováci obsadili krásne tretie miesto. Dopoludnia sme predstavili ostatným národom niečo z našej kultúry, zaspievali sme na pódiu pár východniarskych ľudoviek a našu hymnu – Veš ty zajdu, kde sme mali domyslenú tretiu slohu: „Veš ty zajdu, i ja zajdu a už sme v Krakowe. Popytame še dakeho, co tu maju nove. Davi ľudzi še už schodza a Duch Svati veje, veje, veje, veje, žehnaj že nas Svati Otče, naj še duša šmeje.“ No a večer si miestni z Bialej Podlasky pre nás pripravili živú krížovú cestu cez celé mesto – to bol silný duchovný zážitok. Predposledný deň nášho pobytu v Jerichu patril návšteve pútnického miesta Koden – kde si Poliaci zvlášť uctievajú Pannu Máriu ako Matku Jednoty. V procesii bol prinesený nádherný obraz Kodenskej Panny Márie a boli sme účastní na slávnostnej sv. omši. Počas sv. omše sa prosby čítali v rôznych jazykoch – ja som mal možnosť zastupovať všetkých Slovákov a prečítať jednu prosbu, čo bol aj pre mňa silný moment tohto dňa. Čas plynul a prišiel posledný deň nášho pobytu v siedleckej diecéze. Ten patril spoločnému času v rodinkách, kde sme bývali. Ráno sme sa stretli na poľsko-slovenskej sv. omši a po nej si už pre nás rodinky pripravili program. Prežili sme krásny čas, spoznali ďalších rodinných príslušníkov, vychutnali si spolu slávnostný obed. Večer sme boli účastní rodinného pikniku v Białej Podlaske, kde vystúpilo niekoľko poľských gospelových kapiel. Po pikniku sme sa vrátili naposledy do rodín a skoro ráno sa pre nás Dni v diecézach ukončili a začala sa naša púť do Krakowa na Svetové dni mládeže.

Čo na záver ? Bol to krásny čas plný zábavy, radosti, spoznávania nových ľudí, nových miest. Prekvapila nás poľská pohostinnosť a štedrosť – hladní sme veru neboli. Poliaci zo siedleckej diecézy mali všetko krásne zorganizované, za čo im patrí veľká vďaka. Po duchovnej stránke sme tiež veľmi veľa načerpali. Nuž a najbližšie Svetové dni mládeže budú v Paname v roku 2018 – bude to náročnejšie, hlavne po finančnej stránke – ak máš ale v srdci túžbu tam ísť a zažiť atmosféru SDM, povzbudzujem ťa k tomu – neváhaj! A ak tam pôjdeš, určite využi aj Dni v diecéze. Pripravíš sa ešte lepšie na samotné SDM a ver mi, neoľutuješ toto rozhodnutie. My, ktorí sme si to vyskúšali tento rok v Poľsku, neľutujeme.

text a foto: Jaroslav Grocký

Fotky nájdete vo fotogalérii z aktuálneho roka (2016).